Termowizja jako jedna z metod detekcji nieszczelności

 

Termowizja jako jedna z metod detekcji nieszczelności termografista ITC poziom 2 mgr inż. Robert Grochala.

Prezentacja w formie wykładu wygłoszona była podczas SYMPOZJUM DIAGNOSTYKI TERMOGRAFICZNEJ 2018 w Wieliczce 26 październik 2018.

Słysząc słowo nieszczelność większość z nas ma na myśli kapiącą wodę. Nieszczelności wodne to jedne z najczęściej spotykanych nieszczelności w życiu codziennym (woda jest ludziom niezbędna do życia, zajmuje również prawie 71% powierzchni ziemi). Po zauważeniu pierwszych oznak nieszczelności wodnych powstaje pytanie co jest ich przyczyną i jak najdokładniej je zlokalizować.

W zależności od wielkości, charakteru nieszczelności, miejsca jej występowania oraz typu instalacji wykorzystuje się różne metody pomiarowe. Można tu wymienić:

1) Metoda akustyczna – metoda nasłuchu przy wykorzystaniu elektroakustycznych urządzeń poszukiwawczych;

2) Metoda lokalizacji wycieków z instalacji wodociągowych za pomocą korelatorów;

3) Metoda polegająca na badaniu natężenia szumów rozchodzących się w sieci przy pomocy rejestratorów natężenia (loggerów) szumów;

4) Metoda obserwacji i pomiaru wilgotności zmierzająca do zawężenia obszaru uszkodzenia instalacji;

5) Metoda wykrywania nieszczelności przy pomocy detekcji gazu znacznikowego (metoda gazu śladowego);

6) Metoda dymowa lokalizacji nieszczelności;

7) Metoda badania kamerami endoskopowymi i inspekcyjnymi;

8) Metoda badania barwnikami (metoda wskaźnikowa);

9) Metoda termowizyjna lokalizacji nieszczelności.

 

Badania termowizyjne budynków w okresie letnim

 

„BADANIA TERMOWIZYJNE BUDYNKÓW W OKRESIE LETNIM.”

[termografista ITC poziom 2 mgr inż. Robert Grochala – GROCHALA.EU]

 

Prezentacja w formie wykładu wygłoszona została podczas II Sympozjum diagnostyki termowizyjnej "Nowoczesne rozwiązania stosowane w diagnostyce termowizyjnej" 20 maja 2022 w Krakowie w Hotelu Swing.

 

Termografia dynamiczna

 

Termowizyjny zapis badania nieniszczącego specjalnie spreparowanej próbki z turbaksu metodą termografii impulsowej zarejestrowany podczas zajęć laboratoryjnych na studiach podyplomowych Termografia w podczerwieni w Instytucie Elektroniki Politechniki Łódzkiej 15.10.2011

Obraz uzyskano kamerą Cedip Titanium, badana próbka ogrzewana była generatorem fali cieplnej emitującym promieniowanie podczerwone. Stopniowo uwidaczniają się miejsca defektów.

 

Lokalizacja przecieków

 

Zlokalizowany przeciek instalacji centralnego ogrzewania przy pomocy kamery termowizyjnej firmy NEC-AVIO Thermo Gear G120.

 

Krioterapia skręconego kolana

 

Termowizyjny obraz rehabilitacji z wykorzystaniem krioterapii. Zabieg krioterapii miejscowej kolana prawego, rozpoznanie skręcenie stawu kolanowego. Sekwencja termowizyjna powstała w NZOZ MATI-MED w Rzeszowie.

 

Międzynarodowa Konferencja Termografia i Termometria w Podczerwieni Lwów 2013

 

KONFERENCJA TERMOGRAFIA I TERMOMETRIA W PODCZERWIENI Politechnika Lwowska  24-26 września 2013 r.  Przeżyjmy to jeszcze raz. Potężna dawka solidnej termowizyjnej wiedzy, fachowe dyskusje, serdeczne spotkania. A po części oficjalnej konferencji TTP: zwiedzanie katedry greckokatolickiej św. Jura, Łyczaków - zwiedzanie Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Obrońców Lwowa, spacer po Starym Mieście, zwiedzanie kościoła dominikanów, obejrzenie kamieniczek w Rynku i budynku Ratusza, kaplicy Boimów, katedry łacińskiej, hotelu George i pomnika Adama Mickiewicza, Opery Lwowskiej, dzielnicy ormiańskiej z katedrą. Koncert w Filharmonii Lwowskiej orkiestry kameralnej Wirtuozi Lwowa.

 

IX Krajowa Konferencja Termografia i Termometria w Podczerwieni Ustroń 2011

 

IX Konferencja TTP 2011 odbył się 19-21 października 2011 roku w Domu Wczasowym "Jawor" Sp. z o.o. w Ustroniu ul. Wczasowa 51, 43-450 Ustroń-Jaszowiec

Przeżyjmy to jeszcze raz... 

TEMATYKA KONFERENCJI 
•Detekcja promieniowania podczerwonego, detektory podczerwieni
•Systemy termowizyjne i ich oprogramowanie 
•Modelowanie i pomiary pól temperatury, procesy cieplne
•Badania nieniszczące przy użyciu technik w podczerwieni
•Biomedyczne zastosowania termowizji w podczerwieni
•Przemysłowe zastosowania termowizji w podczerwieni
•Zastosowania termowizji w budownictwie 
•Zastosowania termowizji w różnych dziedzinach nauki i techniki

 

Rzeszów na termogramach

 

Rzeszów w podczerwieni może również wyglądać ciekawie (Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie, Hala Podpromie - Regionalne Centrum Widowiskowo-Sportowe im. Jana Strzelczyka, Klasztor Ojców Dominikanów w Rzeszowie, Kościół świętych Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie - kościół farny, Most Zamkowy, Politechnika Rzeszowska Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa, Zamek w Rzeszowie). Termogramy zarejestrowane kamerą termowizyjną Thermo GEAR G120 japońskiej firmy NEC Avio Infrared Technologies. http://www.grochala.eu/

 

Zdumiewająca przyczyna zawilgocenia ścian - mokry mop

 

Tym razem to nie nieszczelność instalacji wodnych była przyczyną zawilgocenia ścian. W przypadku zawilgoceń najważniejsza jest właściwa diagnoza. Z reguły jest ona łatwiejsza w przypadku nieszczelności w instalacjach ciśnieniowych. Spore trudności pojawiają się gdy przyczyną zawilgocenia jest nieszczelność kanalizacji, cieknący dach, uszkodzone uszczelnienie brodzika kabiny prysznicowej lub wanny. Na ścianie w klatce schodowej na drugim piętrze w bloku mieszkalnym zauważono powiększające się zawilgocenie. Sprawdzenie lokalu usługowego po drugiej stronie ściany nie dało odpowiedzi co do przyczyn zawilgocenia, ponieważ nie było tam żadnych instalacji. Przeprowadzone oględziny klatki schodowej oraz pomiar wilgotności ścian wskazały, że źródło wilgoci znajduje się piętro wyżej.  W czasie oględzin zauważono oznaki silnego zawilgocenia ściany przy wejściu do łazienki na ścianie sąsiadującej z ubikacją (w tym miejscu nie przebiegały żadne instalacje). Pomiar wilgotności ścian w narożu, zarówno od strony przedpokoju jak i od strony łazienki wykazał zaskakująco duże zawilgocenie. Dokładne oględziny ujawniły lekki spadek podłogi ku narożu oraz rozległą nieszczelność fugi. W narożu tym zwykle stały mop do mycia podłogi oraz wiaderko z wodą. Z tego względu najbardziej możliwą przyczyną zawilgocenia ubikacji była wilgoć z mokrego mopa odstawianego zawsze w narożu pomieszczenia oraz woda, która mogła wychlapywać się z wiaderka. Właściciel mieszkania bardzo dobrze wspominał poprzednich lokatorów - studentów V roku, którzy utrzymywali mieszkanie w nienagannej czystości. Niemniej jednak przedstawiona przyczyna zawilgocenia Właściciela mieszkania nie od razu przekonała. Skontrolowano obróbkę komina wentylacyjnego. Podczas inspekcji na dachu budynku nie stwierdzono większych nieszczelności. Właściciel mieszkania poprawił fugę i uprzedził nowych lokatorów. Po około dwóch tygodniach obejrzano wnętrze mieszkania. Miejsca odkrywek wyraźnie wyschły. Ściana na klatce schodowej wyschła i można było przeprowadzić jej remont. Potwierdziło to jedną z najdziwniejszych przyczyn zawilgocenia.

 

Możliwości kamery termowizyjnej telefonu CAT S62 Pro

 

Próbka możliwości kamery termowizyjnej telefonu CAT S62 Pro.

Kamera termowizyjna:

Model matrycy: Flir Lepton 3.5

Zakres temperatur -20°C to 400°C.

Wielkość piksela 12 µm

Rozdzielczość 160x120 px

Kąt widzenia 57 °

 

GROCHALA.eu Emil Grochala

ul. Mikołajczyka 12/36
35-209 Rzeszów
NIP 813-148-73-37


tel. +48 17 863 33 34
tel. +48 506 655 173
tel. +48 511 961 873


 

 

Termowizja Rzeszów

Powered by: MasterCMS